Wolontariusz przyjacielem zwierząt.

Grupa wolontariuszy z Klubu „Ośmiu” z naszej szkoły w dniach 6 -7 grudnia br. brała udział w konferencji „Wolontariat a pomoc braciom mniejszym, czyli jak pomagać zwierzętom”, którą zorganizowała Fundacja „Świat na tak” na Bielanach.

Młodzież uczestniczyła w debacie oksfordzkiej pod hasłem „Czy ludzie są ważniejsi niż zwierzęta?, a także starała się rozwiązać problem, jak pomagać w środowisku sąsiedzkim.

Wolontariusze spotkali się z ciekawymi ludźmi, którzy zajmują się opieką nad zwierzętami – przedstawicielami schroniska „Na Paluch”, Ekopatrolu m. st. Warszawy i Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Zgłębiono różne tematy, m.in. jak prawidłowo opiekować się psem w domu, przyczyny bezdomności i jak jej zapobiegać, co robić w przypadku znalezienia bezdomnego zwierzęcia.

Prawdziwa gwiazdą konferencji okazał się specjalnie wyszkolony pies pomagający osobom z niepełnosprawnościami podczas dogoterapii, z którym młodzież mogła doświadczyć bezpośredniego kontaktu. Przedstawicielka Fundacji Przyjaźń Ludzi i Zwierząt „CZE – NE – KA” uświadomiła zebranym, że dogoterapia
i animaloterapia w Polsce są bardzo potrzebne, ponieważ przynoszą ulgę utrudzonym chorobą dzieciom i dorosłym.

Udział w konferencji stał się dla wolontariuszy lekcją wrażliwości na potrzeby zwierząt, które otaczane troską odwzajemniają się oddaniem i przyjaźnią.

10.12.2019