Szkolny Ośrodek kariery

Szkolny Ośrodek Kariery - Doradztwo Zawodowe

SzOK czyli Szkolny Ośrodek Kariery działa w naszej szkole już od 2004 roku. Szkolny Ośrodek Kariery ma pomóc wszystkim uczniom w wyborze zawodu i dalszej drogi kształcenia, a przede wszystkim w osiągnięciu sukcesu edukacyjnego i zawodowego. Obecnie SzOK prowadzony jest przez szkolnego doradcę zawodowego Zofię Denisiewicz.

Uczniowie: zanim wybierzecie zawód i szkołę ponadgimnazjalną lub ponadpodstawową, powinieneś:

• poznać i rozwijać swoje zainteresowania,
  • poznać swoje mocne i słabe strony,
  • określić swoje predyspozycje zawodowe,
  • poznać zawody, rynek pracy i prawa nim rządzące,
  • poznać typy szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych kierunki i profile kształcenia,
  • nauczyć się planować swoją karierę,
  • określić swoje możliwości edukacyjne i zawodowe.

Zadania doradcy zawodowego:

1. Systematyczne diagnozowanie zapotrzebowania poszczególnych uczniów na informacje edukacyjne i zawodowe oraz pomoc w planowaniu kształcenia i kariery zawodowej.
  2. Gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie zasobów informacji edukacyjnych i zawodowych właściwych dla danego poziomu kształcenia.
  3. Prowadzenie zajęć przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej.
  4. Koordynowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę.

Oferta SzOK skierowana jest do uczniów, ich rodziców i nauczycieli.

SzOK oferuje uczniom:

• zajęcia warsztatowe,
  • porady indywidualne,
  • aktualne informacje na temat szkolnictwa ponadgimnazjalnego i zasad rekrutacji,
  • spotkania, wyjścia, wycieczki
  • aktualne informacje o rynku pracy i zawodach,
  • testy i kwestionariusze.