Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w 1 C

Niezwykle cenne i edukacyjne warsztaty odbyły się 25 listopada w klasie 1 c.  Pierwszoklasiści, pod kierunkiem ratownika medycznego i strażaka-Pana Grzegorza Szymańskiego,  taty naszego kolegi- Franka, zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i prawidłowego  postępowania w sytuacjach zagrożenia.
        Dzieci bardzo chętnie brały udział w ćwiczeniach praktycznych. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się wskazówki związane z resuscytacją krążeniowo-oddechową. Pan ratownik wyjaśnił, dlaczego czynności związane ze sztucznym oddychaniem i masażem serca są tak ważne dla zdrowia poszkodowanego. Pokazał również, jak stwierdzić, czy osoba poszkodowana straciła przytomność, jak sprawdzić jej parametry życiowe oraz jak ułożyć ją w pozycji bezpiecznej i wezwać pomoc. Uczniowie popisali się znajomością numerów alarmowych i zasadnością ich wykorzystania. Z wielkim zaangażowaniem opatrywali   rany swoim maskotkom, które pojawiły się  w szkole w związku z obchodzonym w tym dniu Świętem Misia. Udzielali im pierwszej pomocy oraz ćwiczyli rytmiczne uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji. Każdy uczeń miał też możliwość wykonywania podstawowych czynności ratowniczych z użyciem fantomu. Ukoronowaniem warsztatów było uzyskanie przez wszystkich uczestników  Certyfikatu Młodego Ratownika.

Na etapie końcowym naszego szkolenia została przeprowadzona próbna ewakuacja na wypadek zagrożenia pożarowego lub innego, niebezpiecznego zdarzenia w szkole. Uczniowie poznali zasady, do których bezwzględnie należy się stosować w takich sytuacjach, by bezpiecznie opuścić zagrożony teren.

Na uwagę zasługuje profesjonalizm i niezwykle swobodny sposób prowadzenia zajęć przez tatę Franka, co sprawiło, iż postanowiliśmy, że będą się one odbywać w naszej klasie cyklicznie, co trzy miesiące , by utrwalać wiedzę i poszerzać umiejętności w tym zakresie.

Nie ulega wątpliwości, że takie szkolenia od najmłodszych lat są niezwykle ważne. Dzieci pozbywają się schematycznych zachowań i lęków. Już dziś nasi kursanci wiedzą na pewno: jedyny błąd, który możemy popełnić, to... nie zrobić nic! Im wcześniej zaczniemy uczyć dzieci udzielania pierwszej pomocy
i im częściej będziemy to potem powtarzać, tym większa szansa, że one kiedyś komuś pomogą, a przede wszystkim będą świadomie dbać o swoje bezpieczeństwo i innych.

Serdecznie dziękujemy Panu Grzegorzowi Szymańskiemu, pracownikowi Pogotowia Ratunkowego Warszawa- Ursus, oraz Straży Pożarnej Warszawa- Ursus.

07.12.2019