Niezwykła lekcja przedsiębiorczości

W dniach 27 i 30 listopada 2015 r. w naszej szkole odbyły się rozgrywki gry symulacyjnej „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Jest to gra ekonomiczna dla dużej grupy graczy, osadzona w realiach dziwiętnastowiecznej Galicji.

Gracze wchodzą w rolę galicyjskich przedsiębiorców naftowych. Działają w trzyosobowych spółkach. Kupują działki, zatrudniają wiertaczy, rozbudowują infrastrukturę, prowadzą wydobycie i sprzedaż wagonów z surowcami (nafta uzyskana z ropy naftowej, gaz, wosk ziemny) w warunkach gwałtownie zmieniających się cen surowców.

Nazwa gry pochodzi od największego galicyjskiego szybu naftowego w Tustanowicach (dzisiejsza Ukraina).

Zarówno w piątek (27.XI) jak i w poniedziałek (30.XI) uczniowie podzieleni na 6 spółek stawili się przed 8 rano przy wyznaczonej Sali.

Opiekunowie gry: p. U. Muras, p. E. Stelmach i p. M. Białecka – Zubrzycka rozdali graczom karty postaci. Na początek każdy z uczestników w zależności od posiadanej karty postaci otrzymał działkę, wieżę, wagon lub wiertacza. Następnie rozdane zostały żetony akcji przedsiębiorcy. Każda ze spółek miała do dyspozycji również kartę inwestycji spółki, kartę wartości spółki oraz 2400 złotych reńskich.

Kilka dni wcześniej organizatorki turnieju przeprowadziły krótkie szkolenie, aby uczniowie przystępując do gry znali jej zasady.

Każda gra składała się z sześciu tur. Te zaś z kolei podzielone były na cztery etapy:

1. Faza wydarzenia historycznego, gdzie bankier losował jedną kartę z talii wydarzeń historycznych podając graczom ceny sprzedaży surowców.
  2. Faza inwestycji – w niej uczestnicy inwestują m.in. w potrzebny im sprzęt do wydobycia, przetwarzania i sprzedaży surowców, działki itd.
  3. Faza wydobycia – w niej gracze starają się uzyskać z odwiertów na swoich działkach maksymalną ilość surowców.
  4. Faza sprzedaży, w której gracze posiadający surowce umieszczają je na wagonach i sprzedają po wylosowanych wcześniej cenach.

Uczestnicy podczas rozgrywek uczyli się współpracy w grupie, zarządzania ryzykiem, inwestowania i planowego działania w warunkach gwałtownych zmian cen surowców.

Gra przebiegła bardzo pomyślnie. Podczas jej trwania panowała atmosfera pełna emocji związanych z decyzjami podejmowanymi przez wiodące spółki. Do samego końca przedsiębiorczością wyróżniało się kilka spółek.

Po trzygodzinnych zmaganiach w piątkowych rozgrywkach I miejsce zajęła spółka (uzyskując największą liczbę punktów) z klasy 3d:

Mateusz Kichiński,

Konrad Modroń,

Jakub Januszewski

II miejsce zajęli uczniowie klasy 2c:

Laura Markiewicz,

Julia Jasińska,

Piotr Miedziński

III miejsce zajęli uczniowie klasy 2d:

Gracjan Walczak,

Michał Winnicki,

Kacper Kopka.

W poniedziałkowych rozgrywkach najwięcej punktów zdobyła spółka z klasy 2c:

Szczepan Felczak,

Patryk Bednarczyk,

Dawid Biszczan

II miejsce zajęli uczniowie z klasy 3c:

Jakub Janiak,

Michał Zalejski,

Konrad Szymański

III miejsce zajęła spółka z klasy 1c:

Kacper Kiewel,

Szymon Kiewel,

Jan Pietryga.

Uczniowie przeszli do kolejnego etapu rozgrywek, gdzie spotkają się wspólnie by rywalizować o miano najlepszych przedsiębiorców.

Gra spodobała się na tyle, że w przyszłości planowane są kolejne rozgrywki gry „Oil City”

Wydawcą gry jest Małopolski Instytut Kultury. Gra Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota została wydana w ramach projektu edukacyjnego Galicyjski Teksas, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Więcej informacji o grze: http://oc.mik.krakow.pl/

01.12.2015